Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem.

Blog

Kupkawe.eu / Kawa  / Jak przechowywać kawę?

Jak przechowywać kawę?

Temat przechowywania kawy jest bardzo szeroki. Można spotkać się z wieloma opiniami na ten temat.

Nie ulega wątpliwości, że przechowywanie kawy ma znaczenie dla zachowania jej walorów smakowych.

W jaki sposób przechowywać kawę? Lepsza będzie zmielona, czy w ziarnach? Przesypać do słoika? Włożyć do lodówki? Opcji jest sporo…

Zacznijmy od postaci kawy. Ziarnista, czy mielona?

Każdy smakosz kawy, bez cienia wątpliwości odpowie: w ziarnach!

Zmielenie kawy powoduje, że bardzo szybo traci ona swoje najlepsze właściwości, a szczególnie te smakowe. Mielenie kawy, podobnie jak jej wypalanie, powinno odbywać się w jak najkrótszym czasie od jej zaparzenia. Kawa najlepszy aromat i smak posiada do 4-go tygodnia po wypaleniu, zmielona bezpośrednio przed parzeniem.

W czym przechowywać kawę? Słoik, plastikowe lub metalowe pudełko?

Kawa ziarnista jest produktem, który łatwo chłonie zapach. Przechowywanie jej w plastikowym pudełku jest wręcz niedopuszczalne dla konesera kawy.

Bardzo często wybierane jest metalowe pudełko. Niestety i ta opcja nie sprzyja utrzymaniu najlepszych zalet kawy, a wręcz przeciwnie.

Ostatnim rozwiązaniem jest szklany słoik. Szkło ma najlepszy spośród wymienionych opcji wpływ na kawę. Pamiętajmy jednak by nie przesypywać ziarenek do słoika, a umieścić kawę razem z opakowaniem producenta w szczelnym słoiku.

W jakich warunkach przechowywać kawę?

W Internecie krąży wiele mitów na temat miejsc przechowywania kawy. Chcielibyśmy zdementować jeden mit dotyczący lodówki.

W lodówce przechowuje się produkty by zachowały dłuższą przydatność. Ryby, nabiał, mięso są produktami aromatycznymi, a pamiętajmy o tym, że kawa chłonie zapachy. Kolejnym powodem, dla którego lodówka to nie jest dobre miejsce dla ziaren kawy, jest wpływ niskiej temperatury na ziarna.

Olejki zawarte w ziarnie są niwelowane, przez co kawa traci zarówno smak, jak i aromat.

Najlepszym miejscem na przechowywanie ziarnistej kawy jest szafka, z dla od wilgoci oraz słońca.